Dotacje FENiKS - Wymagana gotowość projektu do realizacji

Wersja do druku Poleć znajomemu

Dotacje FENIKS

Jaki jest wymagany stopień przygotowania projektów do finansowania w programie FENIKS

Czy posiadanie Programu FunkcjonalnoUżytkowego wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę/dokonaniem zgłoszenia robót budowlanych obejmujących budowę kanalizacji sanitarnej traktowane będzie jako 100% gotowość projektu? Jeżeli jest to jedyne zadanie realizowane w ramach projektu – wówczas gotowość wyniesie 100%.
Czy dla inwestycji punktowych, tj. Oczyszczalni Ścieków, przepompowni ścieków, dla których Beneficjent będzie posiadał 100% prawa dysponowania nieruchomością wystarczającym będzie posiadanie dokumentów potwierdzających przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko oraz Programu Funkcjonalno Użytkowego?    Zgodnie z zapisami specyficznego Kryterium wyboru projektów nr 4 „Gotowość projektu do realizacji”, realizacja w oparciu Żółtą Książkę FIDIC (lub równoważne) dopuszczalna jest jedynie w przypadku:
- budowy, rozbudowy lub modernizacji oczyszczalni ścieków,
- budowy kanalizacji sanitarnej, lecz z zastrzeżeniem, że na inwestycję uzyskano już pozwolenie na budowę / dokonano zgłoszenia robót lub złożono co najmniej odpowiednie wnioski (patrz też zapisy § 11 ust. 13 i 14 Regulaminu wyboru projektów).

Aktualne kryterium nie obejmuje pojęcia „inwestycje punktowe”. Należy zatem przyjąć, że realizacja przepompowni w oparciu Żółtą Książkę FIDIC (lub równoważne) możliwa jest jedynie gdy jest ona funkcjonalnie częścią oczyszczalni lub jest realizowana w związku z budową kanalizacji sanitarnej w ramach projektu.

Dla uzyskania spełnienia powyższego Kryterium, inwestycje realizowane w oparciu o Żółtą Książkę FIDIC (lub równoważne) muszą:
- być zgodne z wieloletnim planem rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, a w przypadku jego braku – zachować zgodność z kierunkami rozwoju gminy określonymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
- posiadać decyzje środowiskowe (jeżeli wynika to z wymagań prawnych);
- być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp), a w przypadku braku mpzp – decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (decyzja o warunkach zabudowy lub decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego) dla inwestycji liniowych objętych projektem, dla których jest to wymagane;
- posiadać Program Funkcjonalno  Użytkowy (PFU).
Czy wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych musi zawierać wszystkie inwestycje zgłoszone we wniosku o dofinansowanie?  W celu spełnienia specyficznego Kryterium wyboru projektów nr 4 „Gotowość projektu do realizacji”, należy we wniosku o dofinansowanie wykazać (z zastrzeżeniem § 11 ust. 13 i 14 Regulaminu wyboru projektów), że inwestycje w nim zgłoszone są zgodne z  wieloletnim planem rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, a w przypadku jego braku   z kierunkami rozwoju gminy określonymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Wnioskodawca zobowiązany jest dołączyć do wniosku o dofinansowanie oświadczenie stanowiące Załącznik nr 7 do wniosku, w którym potwierdza, iż:
„cały zakres Projektu objęty Wnioskiem o dofinansowanie jest zgodny z wieloletnim planem rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych”.
(nie znaczy to, że cały zakres objęty danym, uwzględnionym w planie zadaniem, musi być przedmiotem wniosku o dofinansowanie).

Wnioskodawca, podpisując oświadczenie, powinien zdecydować, czy ma wystarczające uzasadnienia i podstawy dla stwierdzenia takiej zgodności, m.in. z uwzględnieniem stopnia szczegółowości w jakim w planie  opisany został zakres planowanych inwestycji (przykładowo, jeśli w planie wskazywana jest długość planowanej sieci – również w tym zakresie zgodność z Projektem powinna zostać potwierdzona).
Czy jest wymagane posiadanie decyzji środowiskowych dla inwestycji, na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie ?  Dla potwierdzenia w trakcie oceny wniosku o dofinansowanie spełnienia specyficznego Kryterium wyboru projektów nr 4 „Gotowość projektu do realizacji”, dla wszystkich zadań, dla których przepisy prawa wymagają uzyskania decyzji środowiskowej, musi ona zostać wydana do dnia 17.11.2023 r. – patrz zapisy § 11 ust. 14 Regulaminu wyboru projektów.
Wnioskodawca planuje ująć w zakresie projektu zadania dotyczące budowy sieci kanalizacyjnej, które obejmują kilka krótkich (poniżej 1 km) odcinków sieci w różnych częściach aglomeracji (odcinki nie łączą się ze sobą). Ze względu na długość budowanej sieci decyzje środowiskowe dla poszczególnych zadań nie były wymagane. Czy w ramach projektu możemy zgłosić do dofinansowania taki zakres bez konieczności przedstawiania decyzji środowiskowych, które w tej sytuacji nie dotyczą wnioskodawcy? Na podstawie zawartej w pytaniu ogólnej informacji, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy można ująć w zakresie projektu zadania dotyczące budowy sieci kanalizacyjnej, które obejmują kilka krótkich odcinków sieci, dla których nie uzyskano decyzji środowiskowych, gdyż wymaga to analizy dokumentacji.

W kontekście kwalifikacji sieci kanalizacyjnych jako przedsięwzięcie mogące zawsze lub też potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, należy mieć na względzie, że w paragrafie 3 ust.1 pkt 81 rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, zostało użyte sformułowanie „całkowitej długości przedsięwzięcia”, w związku z czym w przypadku planowanego przedsięwzięcia, w ramach którego zrealizowanych zostanie kilka odcinków kanalizacji w danej lokalizacji (w miejscowości, osiedlu, dzielnicy) przez jednego inwestora w obrębie jednego systemu sieci kanalizacyjnej, zasadnym jest zsumowanie tych odcinków i przy przekroczeniu progu 1 km uzyskanie jednej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Indywidualne odstępstwo od zastosowania cytowanego przepisu wymaga uzasadnienia przez wnioskodawcę, że inwestycja nie spełnia przesłanek ujęcia jej wg prawa krajowego jako przedsięwzięcie mogące zawsze lub też potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, przykładowo z uwagi na skalę i zakres danej inwestycji, harmonogram realizacji zaplanowanych prac, jak i stopień ich przygotowania.

W każdej takiej sytuacji należy wykazać również, że podział inwestycji na mniejsze zamierzenia nie skutkuje obejściem zakazu tzw. salami slicing (wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 16.09.2004 w sprawie C227/01 Komisja przeciwko Królestwu Hiszpanii), czyli praktyki polegającej na umyślnym dzieleniu planowanej inwestycji, w celu obniżenia parametrów przedsięwzięcia i/lub kwalifikacji, a następnie występowaniu odrębnie dla każdego etapu o pozwolenia na jego realizację (wymóg wynikający z instrukcji do wypełniania wniosku o dofinansowanie – Załącznik 4).

Wymagane informacje należy podać w pkt 10
„Czy w ramach projektu realizowane jest przedsięwzięcie lub przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i/lub objęte załącznikiem II do dyrektywy 2011/92/WE Parlamentu Europejskiego i Rady” Załącznika nr 4 do wniosku o dofinansowaine   „Zgodność z prawem ochrony środowiska i wymogami klimatycznymi”.
Czy zadania, dla których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia rozpoczęcia robót zamieszcza się w załączniku nr 8 do Wniosku o dofinansowanie -  Wykaz zadań objętych przedsięwzięciem wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia zamiaru budowy/wykonania robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę? Załącznik nr 8 -  Wykaz zadań objętych przedsięwzięciem wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia zamiaru budowy/wykonania robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę - spełnia dwie podstawowe funkcje:

1) dane zawarte w omawianym załączniku mają potwierdzić, że stopień przygotowania zadań realizowanych wg warunków kontraktowych "Czerwonej Książki FIDIC" lub równoważnej wynosi co najmniej 40%. Podstawą ww. weryfikacji jest Kryterium obligatoryjne nr 4 - Gotowość projektu do realizacji – zamieszczone w Specyficznych kryteriach wyboru projektów (działanie 1.3),

2) dane zawarte w omawianym załączniku są podstawą do dokonania oceny punktowej na podstawie kryterium rankingującego nr 7 - Gotowość projektu – gotowość do realizacji inwestycji  - zawartego w ww. Specyficznych kryteriach wyboru projektów (działanie 1.3).
Definicja tego kryterium brzmi:
Udział wartości zadań inwestycyjnych, dla których dokonano zgłoszenia robót budowlanych lub posiadających pozwolenia na budowę lub posiadających Program Funkcjonalno-Użytkowy (wg warunków kontraktowych „Żółtej Książki FIDIC” lub równoważnej), w wartości wszystkich zadań wymagających pozwoleń na budowę lub zgłoszeń.

Z powyższych zapisów wynika jednoznacznie, że zadania, których realizacja nie wymaga uzyskania pozwolenia lub dokonania zgłoszenia nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu procentowego stopnia przygotowania zadań realizowanych wg warunków kontraktowych "Czerwonej Książki FIDIC" lub równoważnej, jak również nie mogą być podstawą do dokonania oceny punktowej wg kryterium rankingującego nr 7.
Powyższe oznacza, że zadań, których realizacja nie wymaga uzyskania pozwolenia lub dokonania zgłoszenia nie umieszcza się w załączniku nr 8.

Konieczne jest jednak zamieszczenie we Wniosku o dofinansowanie informacji, że określone zadania, ze względu na charakter zaplanowanych robót, nie wymagają uzyskania pozwolenia lub dokonania zgłoszenia.
Informacje te należy zamieścić:
- w Sekcji D Wniosku o dofinansowanie w polu „Opis i uzasadnienie zadania”,
- w Załączniku nr 1 do Wniosku o dofinansowanie („Studium wykonalności (lub biznesplan w przypadku inwestycji produkcyjnej) i analiza kosztów i korzyści wraz z arkuszem kalkulacyjnym zawierającym model finansowo-ekonomiczny”) w pkt. 6.6 – „Stopień przygotowania przedsięwzięcia do realizacji” ,
- w Załączniku nr 4 do Wniosku o dofinansowanie („Zgodność z prawem ochrony środowiska”) w pkt. 11 i 12. 
W jaki sposób należy numerować zadania oraz podawać ich wartości w załączniku nr 8 - Wykaz zadań objętych przedsięwzięciem wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia zamiaru budowy/wykonania robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę We wzorze załącznika nr 8 w kolumnach: „Oznaczenie/numer zadania/kontraktu wg wniosku o dofinansowane” oraz „Wartość brutto zadania (zakres objęty odrębnym pozwoleniem na budowę/zgłoszeniem) w części objętej zakresem projektu” zamieszczono informacje, że numer zadania oraz jego koszt powinny być zgodne z zapisami zawartymi w pkt 1.2.4 Wniosku o dofinansowanie. Podana numeracja punktu donosi się do „Instrukcji użytkownika Aplikacji WOD2021 Wnioski o dofinansowanie”.
W odniesieniu do wzoru Wniosku o dofinansowanie stanowiącego załącznik do dokumentacji konkursowej, dane zamieszczone w ww. kolumnach załącznika nr 8 należy uspójnić z danymi zamieszczonymi we Wniosku w sekcji „D - Zadanie” pole „L.p.” oraz w sekcji „E - Budżet projektu” pole „Wydatki ogółem”.

Generalnie wskazane jest zachowanie we wszystkich załącznikach numeracji zadań zgodnej z Wnioskiem o dofinansowanie.
Jeżeli aktualnie posiadamy zgłoszenia robót tylko dla 40% wartości projektu, czy możemy pozostałe zadania (60%) realizować w trybie „zaprojektuj i wybuduj” i pozwoli to na spełnienie kryteriów w zakresie gotowości do realizacji? Zgodnie z kryterium obligatoryjnym nr 4 Gotowość do realizacji, w przypadku zadań realizowanych w oparciu o Czerwoną Książkę FIDIC (lub równoważną) – wartość zadań inwestycyjnych, dla których dokonano zgłoszenia robót budowlanych lub posiadających pozwolenia na budowę dla kontraktów na roboty w stosunku do całkowitej wartości zadań planowanych do realizacji (wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia) wg warunków kontraktowych „Czerwonej Książki FIDIC” (lub równoważnej)  wynosi min. 40 %.
Na potrzeby powyższego kryterium, poziom ten określany jest więc wyłącznie w odniesieniu do grupy zadań realizowanych w oparciu o Czerwoną Książkę FIDIC (lub równoważną).
Dla pozostałych zadań, które będą realizowane wg Czerwonej książki FIDIC (lub równoważnej) na etapie składania wniosku o dofinansowanie można nie posiadać jeszcze pozwoleń na budowę lub zgłoszeń. 
Podsumowując, gotowość w powyższym zakresie wyniosłaby 100%.

Wymóg posiadania kompletu Programów Funkcjonalno - Użytkowych (PFU) dotyczy natomiast odrębnej grupy zadań -  realizowanych wg Żółtej Książki FIDIC (lub równoważnej).

Realizacja zatem pozostałych zadań w oparciu o Żółtą Książkę FIDIC (lub równoważnej) wydaje się spełniać powyższe kryterium. Zwracamy jednak uwagę, że w przypadku zadań realizowanych w oparciu o Żółtą Książkę FIDIC (lub równoważną) dopuszcza się tylko w przypadku zadań dotyczących:
- budowy, rozbudowy lub modernizacji oczyszczalni ścieków,
- budowy kanalizacji sanitarnej - jeżeli złożono wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, uzyskano pozwolenie na budowę lub dokonano zgłoszenia robót.

W odniesieniu natomiast do rankingującego kryterium nr 7 Gotowość projektu – gotowość do realizacji inwestycji, liczba przyznanych punktów określana jest na podstawie stosunku  wartości zadań inwestycyjnych, dla których dokonano zgłoszenia robót budowlanych lub posiadających pozwolenia na budowę lub posiadających Program Funkcjonalno-Użytkowy (wg warunków kontraktowych „Żółtej Książki FIDIC” lub równoważnej), do wartości wszystkich zadań wymagających pozwoleń na budowę lub zgłoszeń.
W opisanej  sytuacji, stopień przygotowania projektu do realizacji wyniósłby zatem również 100%.

 

Dotacje i nabory FENIKS

Kolejne kroki do pozyskania dotacji

Plik do pobrania

studium przypadku

Instytut Technologii Elektronowych we współpracy z ZEFE.ORG przygotwał studium wykonalności projektu p.t. "Innowacyjne technologie wielofunkcyjnych materiałów i struktur dla nanoelektroniki, fotoniki, spintroniki i technik sensorowych". Budżet projektu wynosi 18 mln zł.

więcej

infolinia ZEFE.ORG
814 608 814

studia wykonalności
wnioski o dotację
dotacje na projekty B+R
dotacje na projekty OZE
pozyskiwanie dotacji
rozliczanie dotacji

doradztwo w pozyskiwaniu funduszy unijnych

KONTAKT

kod matrycowy

kod matrycowy adresu tej strony