baza wiedzy
Słownik pojęć ze świata finansów i biznesu Unii Europejskiej.
Wydatki niekwalifikowalne
Wydatki niekwalifikowalne oznaczają wydatki, które nie podlegają finansowaniu z danego programu operacyjnego i będą finansowane ze środków własnych beneficjenta końcowego.
więcej »Analiza SWOT
Analiza SWOT to metodologia umożliwiająca przeanalizowanie atutów i słabych stron projektu wobec szans i zagrożeń stwarzanych przez otoczenie. Skrót SWOT jest akronimem od pierwszych liter słów: strengths (mocne strony), weaknesses (słabe strony), opportunities (szanse), threats (zagrożenia).
więcej »Pomoc de minimis
Pomoc de minimis to dofinansowanie udzielane w wysokości do 200 tys. euro (dla podmiotów działających w sektorze transportu drogowego pułap ten wynosi 100 tys. euro) dla jednego przedsiębiorcy. Pomoc de minimis rozliczana jest w ciągu trzech lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o dofinansowanie. Przyjęto założenie, że pomoc de minimis, ze względu na niewielką wartość nie zakłóca konkurencji.
więcej »Beneficjent końcowy
Beneficjent końcowy to instytucja lub firma publiczna i prywatna odpowiedzialna za zlecanie operacji. W przypadku programów pomocy beneficjentami końcowymi są instytucje, które przyznają pomoc. Występują dwa rodzaje beneficjentów końcowych: instytucje wdrażające i ostateczni odbiorcy pomocy.
więcej »Beneficjent
Beneficjent to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, korzystająca z publicznych środków wspólnotowych i publicznych środków krajowych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji, podjętej odpowiednio przez właściwego ministra, jeśli pełni funkcję instytucji zarządzającej albo instytucji pośredniczącej, albo przez wojewodę, jeśli pełni funkcję instytucji pośredniczącej.
więcej »Unia Europejska
Unia Europejska (w skrócie w języku polskim: UE) to gospodarczo-polityczny związek demokratycznych państw europejskich, powstały 1 listopada 1993 na mocy traktatu z Maastricht, będący efektem wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej zapoczątkowanej po drugiej wojnie światowej. Od 1 stycznia 2007 r. związek dwudziestu siedmiu państw. Jako organizacja międzynarodowa funkcjonuje od 1 grudnia 2009. [Wikipedia]
więcej »Dopłaty i dotacje rozwojowe
Dotacja rozwojowa to dopłata budżetu państwa przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków pochodzących z środków UE lub projektów realizowanych w ramach tych programów.
więcej »Wydatki kwalifikowane
Wydatki kwalifikowane, to te z kosztów poniesionych podczas prowadzenia projektu, które kwalifikują się do refundacji w ramach udzielonego dofinansowania. Innymi słowy, to te wydatki, których część (np. maksymalnie 85% w przypadku działania 8.1 - e-usługi) będzą podlegały refundacji.
więcej »Innowacyjność
Innowacyjność to zdolność do tworzenia i wdrażania innowacji i umiejętność wprowadzania nowych i zmodernizowanych wyrobów, nowych lub zmienionych procesów technologicznych lub organizacyjno-technicznych.
więcej »Anioł biznesu
Anioł biznesu (ang. business angel w Europie, angel investor w USA) jest zamożną osobą, która przeznacza kapitał na finansowanie przedsięwzięć będących we wczesnych fazach rozwoju, w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów w firmie. Anioły zawsze inwestują swoje własne fundusze, w przeciwieństwie do venture capitals, które zarządzają pewną pulą środków innych kapitałodawców zgromadzonych w profesjonalnym funduszu.
więcej »Co to jest studium wykonalności?
Studium wykonalności jest przygotowywane w celu dokładnej oceny, czy projekt lub przedsięwzięcie jest wykonalne i opłacalne. Studium wyknalności jest często załącznikiem do wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie projektu.
więcej »studium przypadku
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK / IIMCB) utworzony na mocy międzynarodowej umowy pomiędzy Rządem RP a UNESCO, jak i dedykowanej ustawy sejmowej z 1997 roku. Na zlecenie MIBMiK w listopadzie 2023 firma consultingowa ZEFE.ORG przygotwała studium wykonalności dla projektu pn. "Infrastruktura Badawcza Molekuł i Komórek (IBMiK)".
Projekt o budżecie ponad 100 mln zł ma na celu wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) oraz pogłębienie współpracy z przedsiębiorstwami, poprzez rozbudowę infrastruktury badawczej oraz podnoszenie kompetencji personelu badawczego w zakresie zarządzania wykorzystaniem powstałej infrastruktury badawczej i transferu technologii.
infolinia ZEFE.ORG studia wykonalności |
||