Wiekość aglomeracji i zgodność z KPOŚK projektów finansowanych z programu FEnIKS

Wersja do druku Poleć znajomemu

Dotacje FENIKS

Dotacje FENIKS dla inwestycji miejskich i metropolitalnych

Jakie aglomeracje mogą ubiegać się o dofinansowanie? Czy wsparcie projektu realizowanego na terenie aglomeracji w wielkości ok. 12 000 RLM będzie możliwe? Środki udostępniane w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, Działanie FENX.01.03 Gospodarka wodnościekowa skierowane są wyłącznie na dostosowanie aglomeracji  o wielkości co najmniej 15 000 tys. RLM do dyrektywy nr 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Wsparcie przeznaczone jest wyłącznie dla inwestycji realizowanych w aglomeracjach wskazanych w obowiązującej KPOŚK jako niespełniające wymaganych warunków zgodności z ww. dyrektywą.
Dodatkowo, zgodnie z obligatoryjnym Kryterium specyficznym nr 2.1
„Zgodność z KPOŚK w zakresie spełniania wymogów dyrektywy 91/271/EWG", jako niezgodne z dyrektywą uznawane są aglomeracje, które w zawartym w VI AKPOŚK wykazie niezbędnych przedsięwzięć w zakresie budowy, rozbudowy i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych (Zał. 3), w kolumnie „spełnienie łącznie 3 warunków zgodności z dyrektywą (art.3, 4, 5.2 oraz 10)" otrzymały notę "0". Jest to kryterium zerojedynkowe, więc jego niespełnienie eliminuje projekt z możliwości otrzymania dofinansowania.
W przeciwieństwie do perspektywy 20142020, aglomeracje z przedziału 10  15 tys. RLM nie mogą więc już uzyskać wsparcia w ramach programu FEnIKS (będącego kontynuacją POIiŚ 2014-2020) – m.in. nie pozwoli to na spełnienie obligatoryjnego Kryterium specyficznego nr 1
"Wielkość aglomeracji". 
Czy projekt planowany do realizacji ze środków dostępnych w ramach działania FENX.01.03 może obejmować zakres rzeczowy szerszy, niż ujęty w VI AKPOŚK? Zakres projektu powinien być co do zasady spójny z inwestycjami ujętymi w KPOŚK, przewidzianymi do realizacji w danej aglomeracji. Jednakże z uwagi na to, iż zakres zgłaszany do wniosku o dofinansowanie może wynikać z potrzeb, jakie aktualnie realnie istnieją w danej aglomeracji w zakresie doprowadzenia do zgodności z dyrektywą ściekową, a także z jego uszczegółowienia i doprecyzowania na etapie tworzenia dokumentacji technicznej (której wnioskodawca mógł nie posiadać w momencie zgłaszania inwestycji do KPOŚK), wniosek zostanie oceniony w sposób uwzględniający zapisy § 10 „Zasady oceny projektu”, Regulaminu wyboru projektów (ust. 1, pkt 1):

„ostateczna decyzja co do możliwości dofinansowania wnioskowanego zakresu, w każdym przypadku nastąpi dopiero po potwierdzeniu, iż proponowany zakres inwestycji jest uzasadniony i niezbędny do spełnienia wymogów zgodności z dyrektywą oraz jednocześnie zgodny z pozostałymi kryteriami wyboru projektu. Potwierdzenie, że proponowany zakres inwestycji jest uzasadniony i niezbędny do spełnienia wymogów zgodności z dyrektywą następuje zatem na podstawie danych dotyczących aglomeracji, przedstawionych w obowiązującym KPOŚK.
W przypadku wątpliwości co do aktualności bądź poprawności danych przedstawionych w KPOŚK, możliwa jest ich weryfikacja w oparciu o najpóźniejsze, dostępne pod adresem https://www.wody.gov.pl/naszedzialania/krajowyprogramoczyszczaniasciekowkomunalnych sprawozdanie z realizacji KPOŚK. W przypadku dalszych wątpliwości, Instytucja Wdrażająca może wystąpić do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w celu uzyskania rozstrzygającego stanowiska.”

 

Dotacje i nabory FENIKS

Kolejne kroki do pozyskania dotacji

Plik do pobrania

studium przypadku

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) utworzony na mocy międzynarodowej umowy pomiędzy Rządem RP a UNESCO, jak i dedykowanej ustawy sejmowej z 1997 roku. Na zlecenie MIBMiK w listopadzie 2023 konsultanci ZEFE.ORG przygotwali studium wykonalności dla projektu pn. "Infrastruktura Badawcza Molekuł i Komórek (IBMiK)".

Projekt ma na celu wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) oraz pogłębienie współpracy z przedsiębiorstwami, poprzez rozbudowę infrastruktury badawczej oraz podnoszenie kompetencji personelu badawczego w zakresie zarządzania wykorzystaniem powstałej infrastruktury badawczej i transferu technologii.

więcej

infolinia ZEFE.ORG
814 608 814

studia wykonalności
wnioski o dotację
dotacje na projekty B+R
dotacje na projekty OZE
pozyskiwanie dotacji
rozliczanie dotacji

doradztwo w pozyskiwaniu funduszy unijnych

KONTAKT

kod matrycowy

kod matrycowy adresu tej strony