Dotacje FENIKS - koszty kwalifikowane projektu, analiza finansowa i ekonomiczna

Wersja do druku Poleć znajomemu

Dotacje FENIKS

 

Jaki jest poziom dofinansowania projektu i w jaki sposób jest ono wyliczane? Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 70% wydatków kwalifikowanych.
Wydatki kwalifikowane to wydatki faktycznie poniesione i planowane do poniesienia w ramach projektu, spełniające wymogi Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.
Czy w momencie składania wniosku trzeba mieć zapewnione (i potwierdzone) finansowanie wkładu własnego, a jeśli nie  czy można to wykazać w terminie późniejszym? Dla potwierdzenia spełnienia horyzontalnych Kryteriów wyboru projektów nr 11 „Stabilność finansowa projektu” i 12 „Poprawność analizy finansowej i ekonomicznej” (obligatoryjnych, ocenianych zerojedynkowo) konieczne jest zapewnienie i wykazanie przez Wnioskodawcę zbilansowania źródeł finansowania wkładu własnego, tj. złożenie oświadczenia stanowiącego Zał. nr 16 do wniosku o dofinansowanie oraz dokumentów potwierdzających posiadanie środków adekwatnie do założonego montażu finansowego (np. uchwałę budżetową gminy, uchwałę właściwego organu spółki, promesę kredytową, umowę kredytową itp.). W przypadku finansowania dłużnego – konieczne jest także uwzględnienie w modelu finansowym warunków, na jakich mają być udzielone kredyty/pożyczki.
W przypadku działania FENX.01.03, jeśli na etapie prowadzenia powyższej weryfikacji (II etap oceny), stwierdzona zostanie konieczność dodatkowego uzupełnienia wniosku o dofinansowanie, dopuszczalne będzie dwukrotne wezwanie Wnioskodawcy do poprawy dokumentacji aplikacyjnej.
Czy zostanie uruchomiony program pożyczek NFOŚiGW na  współfinansowanie wkładu własnego w ramach projektów FEnIKS?  Podobnie jak w perspektywie finansowej 2014-2020, możliwe będzie pozyskanie dofinansowania na wspófinansowanie wkładu własnego w ramach projektów FEnIKS ze środków NFOŚiGW.
Aktualny, zmieniony we wrześniu br. Program Priorytetowy pn. „Gospodarka wodnościekowa w aglomeracjach”, określający w szczególności warunki pozyskania dofinansowania, udostępniony jest na stronie NFOŚiGW: https://www.gov.pl/web/nfosigw/naborwnioskow2022dlaczesci2pozyczkainwestycyjna
Czy istnieje konieczność udokumentowania posiadania wkładu własnego na podatek od towarów i usług (VAT), pomimo możliwości jego zwrotu przez Urząd Skarbowy?   W przypadku zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) przez US, nie ma potrzeby udokumentowania jego pełnej kwoty, ale tylko w sytuacji, jeśli ze sprawozdań finansowych wnioskodawcy wynika, że jest on w stanie wygenerować środki na VAT z bieżącej działalności do momentu jego zwrotu. W przypadku braku możliwości wykazania pokrycia tych środków, wnioskodawca powinien przedłożyć dokument potwierdzający możliwość zapewnienia kredytu na sfinansowanie VAT (np. przedstawić promesę kredytu na VAT).
VAT jest wydatkiem niekwalifikowalnym niezależnie od wartości projektu.
W jaki sposób należy szacować koszty projektu, czy można np. wykorzystać kosztorysy z poprzednich lat?  Dokumenty związane z naborem nie określają jednoznacznych podstaw wyceny kosztów projektu. Na etapie oceny wniosku weryfikowana jest natomiast poprawność analizy finansowej i ekonomicznej, w tym sprawdzana jest realność przyjętych kosztów. Odniesieniem dla oceniającego jest Studium Wykonalności, a w szczególności rozdział, w którym należy wskazać metodykę, jaką przyjęto przy szacowaniu kosztów projektu.
Czy wydatki poniesione przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, takie jak przygotowanie studium wykonalności i wniosku o dofinansowanie, wynagrodzenia pracowników JRP oraz działania informacyjnopromocyjne będą mogły zostać uznane za kwalifikowane? Wydatki poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie będą mogły być uznane za kwalifikowane pod warunkiem spełnienia wymogów kwalifikowalności. Okres kwalifikowalności wydatków dla programu to 01.01.2021 - 31.12.2029 r.

Szczegółowe zasady kwalifikowalności opisują Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków  na lata 2021-2027, uzupełnione w  Regulaminie wyboru projektów oraz w załączniku nr 8  Dodatkowe warunki dotyczące kwalifikowalności w uzupełnieniu do Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.

Jeśli chodzi o wydatki na działania informacyjnopromocyjne, to obowiązek prowadzenia takich działań powstaje w chwili podpisania umowy o dofinansowanie.

Zgodnie natomiast z KATALOGIEM KOSZTÓW POŚREDNICH w PROGRAMIE FUNDUSZE EUROPEJSKIE na INFRASTRUKTURĘ, KLIMAT, ŚRODOWISKO 20212027 (FEnIKS) dla Priorytetów IVII, (stanowiącym załącznik do Umowy o dofinansowanie), kosztami pośrednimi w FEnIKS są m.in.:
„Koszty poniesione na przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektu, w szczególności:
- wydatki poniesione na opracowanie lub aktualizację dokumentacji niezbędnej do przygotowania wniosku o dofinansowanie projektu (w tym biznes plan, studium wykonalności lub ich elementy, mapy lub szkice sytuujące projekt),
- wydatki poniesione na nadzór nad przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej.”
oraz
„Koszty osobowe, w szczególności:
- koszty koordynatora projektu oraz innego personelu zaangażowanego w zarządzanie, rozliczanie, monitorowanie projektu lub prowadzenie innych działań administracyjnych w projekcie, w szczególności koszty wynagrodzenia tych osób, ich delegacji służbowych i szkoleń,
- koszty zarządu (wynagrodzenia osób uprawnionych do reprezentowania jednostki, których zakresy czynności nie są przypisane wyłącznie do projektu, np. kierownika jednostki),
- koszty personelu obsługowego (obsługa kadrowa, finansowa, administracyjna, sekretariat, kancelaria, obsługa prawna, w tym dotycząca zamówień) na potrzeby funkcjonowania jednostki,
- koszty obsługi księgowej (wynagrodzenia osób księgujących wydatki w projekcie, koszty związane ze zleceniem prowadzenia obsługi księgowej projektu biuru rachunkowemu).”


Koszty pośrednie będą rozliczane uproszczoną metodą rozliczania wydatków, tj. stawką ryczałtową w wysokości 4 % kwalifikowanych kosztów bezpośrednich projektu. Nie będą zatem podlegać odrębnej, szczegółowej weryfikacji w zakresie kwalifikowalności.
Jednym z kryteriów horyzontalnych dla programu FEnIKS 2021-2027 jest:

"Projekt obejmuje elementy edukacyjne w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa , na przykład czystego powietrza, rozwiązania zgodne z GOZ lub oszczędności energii/zasobów naturalnych (jeśli dotyczy).

Kryterium nie dotyczy projektów, w których odrębne przepisy stanowią (np. w zakresie pomocy publicznej), iż koszty elementów edukacyjnych są niekwalifikowalne.

1 pkt.  projekt obejmuje elementy edukacyjne albo 0 pkt. – projekt nie spełnia kryterium".

Czy zatem projekt składany w ramach działania FENX.01.03, a zatem dotyczący swym zakresem gospodarki wodnościekowej, może uwzględniać działania z zakresu edukacji ekologicznej dotyczące np. gospodarki odpadami? Wnioskodawcą ma być spółka gminna, która realizuje szereg zadań własnych gminy, w tym właśnie nie tylko w sferze wodnokanalizacyjnej, ale również odpadowej.

Ponadto proszę o informację, czy działania edukacyjne są kwalifikowalne?
Aby spełnić  horyzontalne kryterium rankingujące nr 2 pn. „Zastosowanie elementów edukacyjnych w projekcie” i uzyskać punkt, należy zakresem projektu objąć elementy edukacyjne, a w WoD należy je opisać i  uzasadnić, w jakim zakresie podnoszą one świadomość ekologiczną społeczeństwa (należy przedstawić szczegółową propozycję działań, wskazać grupę odbiorców oraz wyjaśnić, w jaki sposób działania te wpłyną na podnoszenie świadomości ekologicznej wskazanej grupy społecznej).

Definicja kryterium zawiera jednak dodatkowy zapis: 
„Kryterium nie dotyczy projektów, w których odrębne przepisy stanowią (…), iż koszty elementów edukacyjnych są niekwalifikowane.”

Z kolei zapisy eSzop w zakresie działania FENX.01.03 mówią:

„W uzasadnionych przypadkach możliwe jest sfinansowanie w projekcie wydatków na działania edukacyjne w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz/albo na współpracę, w tym wymianę wiedzy i doświadczeń oraz konsultacje, z partnerami z innych Państw Członkowskich, kandydujących lub stowarzyszonych, pod warunkiem, że będzie to bezpośrednio związane z realizowanym projektem”.

W związku z powyższym, podejmowane działania edukacyjne są możliwe do realizacji i
mogą stanowić wydatek kwalifikowany, o ile są bezpośrednio związane z projektem, czyli tematyka tych działań związana jest z zakresem realizowanego przedsięwzięcia.

Odpowiadając zatem na zadane pytanie – w działaniu FENX.01.03 wydatki związane z działaniami z zakresu edukacji ekologicznej dotyczące
gospodarki odpadami nie będą mogły być kwalifikowane (zgodnie z SZOP), nie zostanie zatem za ich realizację przyznany dodatkowy punkt w ramach oceny spełnienia horyzontalnego kryterium rankingującego nr 2.

Trudno bowiem uznać, że edukacja w
tym zakresie jest bezpośrednio związana z realizowanym projektem związanym z działaniem 1.3.
Proszę o informację, w jaki sposób należy wypełnić pole  dotyczące możliwości odzyskania VAT w sytuacji, gdy wnioskodawca nie posiada prawnej możliwości odzyskania VAT na podstawie przepisów podatkowych (instrukcja do wypełniania wniosku sugeruje odpowiedź TAK)? W polu „Możliwość odzyskania VAT” (w pkt 2.2.2 Sekcja B – Wnioskodawca i realizatorzy) wniosku o dofinansowanie proszę zamieścić odpowiedź zgodną ze stanem faktycznym.

Dotacje i nabory FENIKS

Kolejne kroki do pozyskania dotacji

Plik do pobrania

studium przypadku

Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie we współpracy z ZEFE.ORG przygotował studium wykonalności i wniosek o dofinansowanie projektu Zabezpieczenie przed powodzią miasta Rzeszowa i gminy Tyczyn poprzez kształtowanie koryta rzeki Strug" ubiegającego się o dotację w ramach programu POIiŚ.

Istotą przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa powodziowego w dolinie rzeki Strug (dopływ Wisłoka), w jej dolnym odcinku, od ujścia - w stronę m. Tyczyn, powiat Rzeszów. Jest to nieobwałowany odcinek rzeki, zaś część zabudowy mieszkalnej znajduje się w strefie wylewów wody z koryta. Zamiarem Inwestora jest zlikwidowanie, a przynajmniej radykalne ograniczenie zagrożenia dla posesji i innej zabudowy zlokalizowanej w dolinie rzeki.

więcej

infolinia ZEFE.ORG
814 608 814

studia wykonalności
wnioski o dotację
dotacje na projekty B+R
dotacje na projekty OZE
pozyskiwanie dotacji
rozliczanie dotacji

doradztwo w pozyskiwaniu funduszy unijnych

KONTAKT

kod matrycowy

kod matrycowy adresu tej strony