Dotacje FENIKS - beneficjenci i instytucje

Wersja do druku Poleć znajomemu

Dotacje FENIKS

Kto może zostać beneficjentem FENIKS?

 

Czy w związku z realizacją projektu konieczne jest powołanie Jednostki Realizującej Projekt (JRP) i/lub Pełnomocnika ds. realizacji projektu i czy będzie to dodatkowo punktowane? Posiadanie na etapie oceny projektów Jednostki Realizującej Projekt i/lub Pełnomocnika ds. projektu nie jest bezwzględnie wymagane, czy punktowane.
Niemniej jednak, celem zapewnienia poprawnej i sprawnej realizacji projektu, zalecane jest aby Jednostka Realizująca Projekt została powołana. Zgodnie bowiem z zapisami umowy o dofinansowanie, beneficjent zobowiązuje się do zrealizowania projektu w pełnym zakresie, z należytą starannością, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa krajowego i unijnego, a także do przestrzegania i stosowania obowiązujących wytycznych i regulacji, co wymaga podjęcia odpowiednich do skali projektu kroków organizacyjnych.
Równocześnie beneficjent zobowiązany jest w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie do ustanowienia i wskazania Pełnomocnika ds. Projektu, który będzie osobą właściwą do reprezentowania beneficjenta w kontaktach z Instytucją Wdrażającą w sprawach związanych z realizacją umowy.
Dodatkowo we wniosku o dofinansowanie opisywany i weryfikowany jest potencjał administracyjny i techniczny podmiotu odpowiedzialnego za realizację projektu, w tym struktura i schemat organizacyjny Jednostki Realizującej Projekt (Rozdział 8.2 Studium Wykonalności). 
Czy jest konieczność powoływania nowej Jednostki Realizującej Projekt (JRP) do nowego projektu, jeśli jednostka istnieje w ramach perspektywy 2014-2020? Nie ma bezwzględnej konieczności powoływania nowej Jednostki Realizującej Projekt.  Jednak jeśli JRP była powoływana dokumentem, w którym wymieniono tytuł Projektu  należy ten dokument zaktualizować. Równocześnie beneficjent zobowiązany jest w określonym terminie od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie do ustanowienia i wskazania Pełnomocnika ds. Projektu, który będzie osobą właściwą do reprezentowania beneficjenta w kontaktach z Instytucją Wdrażającą w sprawach związanych z realizacją umowy.
Kto może być beneficjentem projektu w przypadku, kiedy aktualnie właścicielem majątku jest gmina, a spółka komunalna pełni funkcję operatora?  Gmina ma prawo powołać spółkę świadczącą usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. Beneficjentem w działaniu FENX.01.03 może być zarówno gmina, jak i spółka komunalna tej gminy. Dodatkowo, beneficjent może upoważnić inny podmiot do ponoszenia wydatków w ramach realizacji projektu (zgodnie jednak z Wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków na lata 2021-2027), który może stać się wówczas właścicielem odpowiedniej części wytworzonego w wyniku realizacji projektu majątku.
Należy przy tym pamiętać, że w Działaniu FENX.01.03 podatek VAT jest w całości niekwalifikowany.
Niezależnie od tego jednak, czy Beneficjent upoważni inny podmiot do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych, Beneficjent zawsze pozostaje jedynym podmiotem odpowiedzialnym za prawidłową realizację Projektu.
Czy można wskazać więcej niż jednego beneficjenta projektu? W każdym przypadku we wniosku należy wskazać jednego beneficjenta środków. Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021 – 2027, w uzasadnionych przypadkach wnioskodawca może wskazać inny podmiot, który:

1) poniósł już wydatki kwalifikowalne  w takim przypadku wnioskodawca dołącza do wniosku o dofinansowanie oświadczenie, w którym potwierdza, że wydatki poniesione przez ten podmiot spełniają warunki kwalifikowalności wydatków; dodatkowo należy wskazać we wniosku o dofinansowanie podmiot, który poniósł te wydatki oraz opisać strukturę własności majątku wytworzonego w związku z realizacją projektu oraz sposób zapewnienia trwałości projektu;

2) będzie ponosił wydatki kwalifikowalne  w takim przypadku wnioskodawca załącza porozumienie lub umowę zawartą z poszanowaniem obowiązujących przepisów, w tym przepisów dotyczących zamówień publicznych, pomiędzy wnioskodawcą a danym podmiotem, na podstawie, której staje się on podmiotem upoważnionym do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych w przyszłości w ramach danego projektu.

Niezależnie od tego, czy Beneficjent upoważni inny podmiot do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych, Beneficjent zawsze pozostaje jedynym podmiotem odpowiedzialnym za prawidłową realizację Projektu.

Dotacje i nabory FENIKS

Kolejne kroki do pozyskania dotacji

Plik do pobrania

studium przypadku

Eksperci ZEFE przygotowali studium wykonalności dla projektu "Starożecze Wisły w Stężycy". Budżet projektu wynosi 16 mln zł. Projekt uzyskał dotację i przeszedł do fazy realizacji. Potrzeba realizacji projektu wynika ze społecznego zapotrzebowania istnienie odpowiedniej infrastruktury warunkującej możliwości uprawiania turystyki i rekreacji, konieczności poprawy walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz rozwijania edukacji ekologicznej.

więcej

infolinia ZEFE.ORG
814 608 814

studia wykonalności
wnioski o dotację
dotacje na projekty B+R
dotacje na projekty OZE
pozyskiwanie dotacji
rozliczanie dotacji

doradztwo w pozyskiwaniu funduszy unijnych

KONTAKT

kod matrycowy

kod matrycowy adresu tej strony